Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi

Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi

Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi (Katılımcı)

Tasarım Ekibi: Berke Hatipoğlu, Güliz Özorhon, İlker Fatih Özorhon

Yardımcılar: Mert Aydın, Tamer Kumaş, A. Enes Türkönder

Fonksiyon /
Tasarım, tüm fonksiyonları bir araya getiren açık kamusal alan – A V L U – çevresinde biçimlenmiştir. Zeminde hemen her yönden çevresi ile etkin bir ilişki kuran Avlu, özellikle Cumhuriyet Meydanı’ndaki yaya hareketinin sürekliliğine imkan verecek biçimde planlanmıştır. Avlu aslında tüm fonksiyonların birleştiği açık bir giriş mekanı tanımlamaktadır.
Burası günlük alışveriş etkinliğinin gerçekleştiği, buluşma anlarına-sohbetlere, karşılaşmalara ev sahipliği yapan ve farklı mekansal olanakları ile kültürel aktivitelerin gerçekleşmesine imkan tanıyan yeni bir merkezdir. İş ve yaşam merkezi böylelikle kent merkezinin canlanmasına katkıda bulunmaktadır.
Avludan zeminde yer alan ticari birimlere (dükkanlar, PTT, Banka ve belediye hizmet birimi), ofis girişine ve yaşam merkezi girişine erişilebilmektedir. Diğer yandan zemin kotundaki açık kamusal alan kullanımı davetkar bir merdiven ile 1.kat seviyesinde de açık/kapalı oturma dinlenme mekanları ve restoran ile sürdürülmektedir.
Kitle /
Farklı fonksiyonları bir araya getiren bir bütün olarak planlanan kitlenin biçimlenmesinde – Y E R – in özellikleri belirleyici olmuştur. Burada ‘yer’ ile anlatılmak istenen hem yapı adasının yakın çevresinde yer alan binaların bir araya gelişlerinde oluşturdukları parçalı, dinamik dil hem de yerel mimarinin kendine has karakteri içinde barındırdığı özelliklerdir. Yere ait mimari birikimin/belleğin sözü edilen iki katmanlı okuması, yerel olanın yenilikçi bir yorumu ile sonuçlanmıştır. Böylelikle tasarım çevresi ile modern bir ilişki üretmiştir.
Yatayda ve düşeyde parçalı mekansal örgütlenme ile mimari program içinde yer alan birbirinden farklı dinamiklere sahip fonksiyonlar hem kendi kimlikleri ile ayrışmakta hem de bir bütünün parçası olarak var olmaktadırlar.