Spada

Spada

Spada

İşveren: Spada

Proje + Uygulama (2023)

Yer: Teşvikiye, İstanbul

 

Teşvikiye’de niş yeme-içme mekanlarının yoğunlukta olduğu bir konumda bulunan Spada, uzun zamandır kahve müdavimlerinin uğrak noktası. Asma katıyla beraber toplam 36m2 kapalı alan teşkil eden mekânda genel yerleşim konsepti, ana servis tezgâhı tezgah alanını maksimize edecek ve misafirleri asma kata çıkan merdivenlere yönelterek sirkülasyonu düzenleyecek şekilde akışkan bir form ve açıyla tasarlanarak oluşturuldu.
Porselen, seramik ve ahşap malzemelerin bir arada kompozisyonundan oluşan ana tezgâh aynı zamanda mekân kimliğini oluşturan renk ve dokuların da temel belirleyicisi oldu. İç mekânda bir cephede kullanılan ahşap lambri bazı altyapı elemanlarının saklanması, teşhir amaçlı raf alanlarının ve depolama için gizli dolapların oluşturulması için kullanıldı. Üst katta daha izole bir oturma/çalışma alanı, alt katta ise dışarıyla daha iç içe sosyal bir kullanım vadeden plan aynı zamanda kuver sayısını da kullanım şekline bağlı olarak maksimize ediyor.
Ufak bir alanda bolca özel detay çözümü oluşturulmuş olan kafenin dış mekânında da ihtiyaca bağlı olarak kapanabilen/açılabilen, hatta tamamen kaldırılabilen düşey rüzgâr kesici elemanlar bulunuyor. Bu elemanlar birbirlerinin üzerine takılarak en arkada istiflenebiliyorlar.