Zenith

Zenith

ZENITH

İşveren: Zenith Gemi İşletmeciliği A.Ş.
Proje Tarihi: 2018
Yapım Tarihi: 2018
Yer: Buyaka/ İstanbul

Tasarım ve uygulaması Espas tarafından yapılan mekan Zenith Gemi İşletmeciliği A.Ş’nin Buyaka C Blok 18. Katta bulunan mevcut ofislerinin 19. Kattaki toplantı, seminer ve sosyal alanlarını içeriyor.
Operasyonel çalışma alanları kendi katında bulunan firmanın bu kattaki ek ihtiyaçları alışılmışın dışında bir ofis alanı tasarımını gerektirdi. Firma çalışanlarının kullanacağı toplantı odaları; eğitim, seminer ve benzeri etkinlikler için dışarıdan gelecek 60’a yakın personelin ağırlanması, kriz anlarında kullanılmak üzere bir konaklama odası, başvuru yapacak gemi personeli adaylarının form doldurduğu, zaman geçirdiği sosyal alanlar bu katın programının belirleyici parçaları oldu.

Mekanın girişi, seminer odasını kullanacak ve iş başvurusu yapacak adayların toplu halde kullanımına izin verecek şekilde üçgen bir formla geriye çekilerek genişletildi. Bu genişleme, mekanı çekirdekten bina çeperine yaklaştırarak giriş holünün de doğal ışık almasına izin verdi. Katın alanına oranla çok sayıda kişiye ev sahipliği yapacağı düşünülerek, giriş holü ve mutfak, seminer alanının fuayesi niteliğinde tasarlandı. Bu sosyal ve kalabalık alanların firma personelinin kullanacağı toplantı alanlarını etkilememesi için, toplantı odalarına girişler iki holden sağlandı.

Alanda bulunan dört farklı toplantı odası, ağırlayacağı kişi sayısı ve toplantı mood’u olarak birbirinden ayrıştırıldı. Firma çalışanlarına toplantı için farklı mekan alternatifleri oluşturuldu.

Seminer salonu; katlanabilir 21 masası ve 56 sandalyesiyle hem konferans, hem sınıf, hem de U toplantı düzenini alırken, artan mobilyaların mekanı işgal etmemesi için kendi deposuyla birlikte düşünülerek, çok değişken sayıda insana ve farklı etkinlik tiplerine cevap veren esnek bir mekan halinde tasarlandı. Geniş bir alan olması sebebiyle tavan yüksekliği açık tavan sistemiyle değerlendirilirken, akustik olarak konforun sağlanabilmesi için duvarlarda kumaş tercih edildi.

Konaklama odası çok sınırlı bir alanda kendi banyosu da içinde olacak şekilde, ufak bir otel odası niteliğinde düşünüldü.